Ana Sayfa / Mehmet Pamak / Radyo Programı / Kur’an’ı Hakkıyla Okumak (9.Bölüm)

Kur’an’ı Hakkıyla Okumak (9.Bölüm)

Mehmet Pamak Radyo Denge´de her Cumartesi “Kur´an´ı Hakkıyla Okumak” programıyla sizlerle birlikte oluyor.
Radyo Denge Ramazan Program akışı içerisinde telefon bağlantısıyla canlı olarak gerçekleştirilmeye başlanan programda,
Ramazan’dan sonra da Mehmet Pamak’la “Kur’an’ı Hakkıyla Okumak” konusu ele alınmaya devam ediliyor.
Programa telefon ile bağlanan Mehmet Pamak, program sunucusu Osman Yıldız’ın sorularını cevaplıyor.

 

Dokuzuncu Bölüm

İndir : 22.08.2015 9.Bölüm, 1.Parça
22.08.2015 9.Bölüm, 2.Parça

Dinle :

Sorular :

– İnsanların çoğunluğu, hele de Müslüman’ım diyenlerin tamamı ahirete iman ettiklerini iddia ederler. Ancak tercih ettikleri hayat tarzı ve yaptıkları ameller çoğunlukla vahye aykırı olabilmektedir. Böyle bir durumda ahiret ve hesap gününe inandıklarına dair iddiaları vahyi ölçüler içinde bir anlam taşır mı? Müslümanlık iddialarına rağmen bu kesimlerin, dünyada, bir şeyi yapmak ya da yapmamak suretiyle ortaya koydukları vahye aykırı yanlış tercihlerle, din(hesap/ceza) gününü/ahireti hâl ile yalanlamak durumuna düşmüş olacakları şeklinde bir açıklamanızı hatırlıyorum. Bu konuyu ayetler ışığında biraz açabilir misiniz?

– İman-amel bütünlüğü içinde, Kur’an’ın bütününün hayatın tümüne hakim kılınmasıyla Kur’an’ın hayatı inşa etmesini, tüm ilişkilerin vahye uygun hale getirilmesini ve bütün hayat alanlarının Allah’ın hükümlerine uydurulması suretiyle sonuçta bütün hayatın Allah’ın rengiyle boyanmasını emreden ayetler olduğunu biliyoruz. Bu konu çerçevesinde bazı soruları sormak ve konun hakkıyla anlaşılmasına vesile olmak istiyoruz.

İmansız salih amel olur mu? Salih amel olmadan iman yaşayabilir mi? İman amel bütünlüğü içinde hayatı ibadet kılma sorumluluğumuzu ayetler ışığında açıklar mısınız?

– İslam’ın, hayatın bütün alanlarını kuşatan bir din olduğunu ortaya koyan ayetlere örnekler verebilir misiniz?

– Kendisinden daha güzel renk olmayan Allah’ın rengiyle/boyasıyla boyanmak konusunu ayetler ışığında açıklar mısınız?

 

Programın eski bölümleri için tıklayınız

—————————————————————————————————

RADYO DENGE,  FM bandı 92.1 frekansından Ankara'da yerel yayın yapmaktadır. Radyomuzu internet üzerinden http://www.dengeradyo.com/ linkinden dinleyebilirsiniz. Osman Yıldız'ın sunduğu bu programda Mehmet Pamak'ın konuşmaları her Cumartesi canlı olarak 19.00- 20.30 arasında yayınlanacaktır. Programın tekrarı ise yine her pazar 19.00-20.30 arasında yayınlanacaktır. 

İlginizi çekebilir

Kur’an’ı Hakkıyla Okumak (21.Bölüm)

Mehmet Pamak Radyo Denge´de her Cumartesi ve tekrarıyla Pazar günü "Kur´an´ı Hakkıyla Okumak" programıyla sizlerle birlikte oluyor.