Ana Sayfa / Mehmet Pamak / Radyo Programı / Kur’an’ı Hakkıyla Okumak (20.Bölüm)

Kur’an’ı Hakkıyla Okumak (20.Bölüm)

Mehmet Pamak Radyo Denge´de her Cumartesi ve tekrarıyla Pazar günü “Kur´an´ı Hakkıyla Okumak” programıyla sizlerle birlikte oluyor.
Programa internetten bağlanan Mehmet Pamak, program sunucusu Osman Yıldız’ın sorularını cevaplıyor.

 

Yirminci Bölüm

İndir : 30.01.2016 20.Bölüm, 1.Parça
30.01.2016 20.Bölüm, 2.Parça

Dinle :


Sorular :

Rabbimize hamd olsun ki, Kur’an’ı Hakkıyla Okumak programının 20. bölümüne de bizleri kavuşturdu. Değerli dinleyenler bugünkü sorularımızla, yine Rasulün(s) Kur’an’daki konumunu ve sünnetini belirleyen ayetlerin üzerinde durmaya devam edeceğiz inşaAllah.

1 – Kur’an mehcur bırakılarak bir çok hurafeler üretilen, büyük ve derin yozlaşmanın yaşandığı uzun tarihsel süreçte çok yanlış bir şefaat anlayışına sürüklenilmiş v şefaat edeceği zannedilen bir çok kategoriler oluşturulmuştur. Bir çok dindar kesim “şefaat ya Rasulullah” diyerek Rasulullah(s)den şeffaat dilemekte, Rasule yönelip dua ederek şefaat talebinde bulunmaktadırlar. Kur’an şefaat konusunda ne demektedir?

2 – Bugün bile bir çok kesim, özellikle bazı ilahiyatçı akademisyenlerin öncülüğünü yaptıkları bazı anlayışlara sahip olanlar, Kur’an’ın muhkem naslarını bile değiştirme veya farklı tercihler ortaya koyma cür’eti gösterebiliyorlar. Peki Rasule(s) ilk muhatapları olan Mekke müşrikleri tarafından yöneltilen, “Kur’an’ı değiştir” teklifleri karşısında Rasul(s)ün cevabı ne olmuştur? Rasul’ün vahiy karşısındaki konumu nedir?

3 – Hakkı tebliğle görevli olan Rasul’ün(s) batıla karşı tutumu nedir? Kur’an bu konuda hangi hükümlere yer vermiştir?

4 – Rasulün(s) vahyin yönlendirmesiyle ortaya koyduğu; hak-batıl ulaşmasını ve egemen şirk sistemiyle uzlaşmayı ve kâfirlere itaati reddeden sünneti nedir? Müslüman olduğunu söyleyen kitleler bu sünneti takip etmekte midir?

5 – Şu ana kadar işlediğimiz bütün ayetlerin ortaya koyduğu gerçek şu ki; Kur’an Rasulullah’ın(s) konumunu, yetkilerini, görevlerini ortaya koyan ve Rasulün sünnetinden bize en sahih tartışılmaz bilgileri ulaştıran en temel kaynaktır. Bu program çerçevesinde bu konudaki bir çok ayeti konuşmaya çalıştık. Tabii ki, Rasulün sünnetinden haber veren ayetlerin hepsini böyle bir programda gündemleştirmek mümkün değildir, ama hiç değilse birkaç örnek daha verebilir misiniz?

 

Programın eski bölümleri için tıklayınız

—————————————————————————————————

RADYO DENGE,  FM bandı 92.1 frekansından Ankara'da yerel yayın yapmaktadır. Radyomuzu internet üzerinden http://www.dengeradyo.com/ linkinden dinleyebilirsiniz. Osman Yıldız'ın sunduğu bu programda Mehmet Pamak'ın konuşmaları her Cumartesi canlı olarak 19.00- 20.30 arasında yayınlanacaktır. Programın tekrarı ise yine her pazar 19.00-20.30 arasında yayınlanacaktır. 

İlginizi çekebilir

Kur’an’ı Hakkıyla Okumak (21.Bölüm)

Mehmet Pamak Radyo Denge´de her Cumartesi ve tekrarıyla Pazar günü "Kur´an´ı Hakkıyla Okumak" programıyla sizlerle birlikte oluyor.